John McGuinness & Guy Martin w Honda Racing 2017

John McGuinness & Guy Martin w Honda Racing 2017

Jako były posiadacz starej i niezawodnej Hondy CBR takie wiadomości przebijają się na pierwszy plan. Otóż europejska Honda nawiązała współpracę z dwoma arcymistrzami ze światka drogowych wyścigów motocyklowych.  John McGuinness & Guy Martin będą uczestniczyć w dwóch najbardziej znanych wyścigach drogowych tj. Isle of Man TT i North West 200.

John McGuinness

Stary wyjadacz, rocznik 72, związany z Honda Racing Team, jest specjalistą od wygrywania Isle of Man TT – wygrał 23 razy, zdobył 45 podiów, najwyższa średnia prędkość okrążenia: 132.701 mph czyli 213.562 km/h.

Guy Martin

Ikona i bożyszcze kibiców, który w 2016 porzucił uliczne ściganie na BMW z TAS Racing na rzecz górskiego wyścigu rowerowego Tour Divide o długości trasy 4416 km. Ten wyjątkowy mechanik ciężarówek wywalczył 15 podiów w Isle of Man TT.

Honda CBR1000RR Fireblade SP2

Fireblade jest najbardziej utytułowanym modelem w pojemności 1000 ccm w historii TT – tych najbardziej znanych i niebezpiecznych wyścigów drogowych na wyspie Man. Wersja SP2 to 90% zmienionych i poprawionych części. Honda nadal udoskonala filozofię „Total Control”, w której nie chodzi o najwyższą moc tylko o zachowanie największej kontroli nad mocą. Obniżono wagę o 15 kg, moc podniesiono o niecałe 11 KM.
Ważniejsze ze zmian to inna głowica silnika, większe o 1 mm zawory ssące, 1,5 mm większe zawory wydechowe, wzmacniane tłoki ze sworzniami krótszymi o 2,5 mm.
Nowa CBR to też nowy pakiet elektroniki, do którego można dokupić fabryczny kit wyścigowy. Półaktywne zawieszenie Öhlins Electronic Control, kontrola trakcji, możliwość hamowania silnikiem, ABS z możliwością hamowania w złożeniu, Rear Lift Control i anti-wheelie. Ponadto quick-shifter, down-shifter i zmienne tryby pracy silnika.
Zmniejszono grubość ścianek ramy, założono lżejszy wahacz i ramę pomocniczą, kute obręcze Marchesini, lekki akumulator litowo-jonowy i tytanowy zbiornik paliwa.

Honda CBR1000RR Fireblade SP2
Honda CBR1000RR Fireblade SP2

Honda CBR1000RR Fireblade SP2 ma zostać wyprodukowana w liczbie 500 szt., a jej debiut będzie można śledzić podczas drogowych wyścigów w maju, w North West 200.